Aneb Tunis v režii KTM!
Společný chlapský Rumunsko padlo, tak jsem ukecal Vencu na tuhle rychlou akci. První týden v září se rýsuje jako ideální termín pro krátkou výpravu do severní afriky.
Termín výpravy: 24. 10. až 1. 11. 2009
Prozatimní počet účastníku: HyneKTM, Venca, Honza HXRV (zatím se 100% nerozhodnul)
Trasa je naplánovaná a natrackovana v Google Earth. Doufám že se mi to převede nacpat do GPS. Máme dvě varianty přejezdu severní části Sahary, jedna 200km, druhá 500km. Z časových a legislativních důvodu zatím počítáme s kratší verzí. Uvidíme.
Trasa by měla vést o hlavního města na západ poměrně přímo k Jughurtově stolové hoře. Nevím jestli stojí za to, ale podle fotek je to docela zjímavý. po cestě jsou dvě města s antickýma památkama, pokud čas dovolí (a chuť) tak to prolezem. Odtamtud podél Alžírských hranic na jih k solnému jezeru. Cestou je naplánovanej krátkej offroaud k městečku, kde se točily hvězdné války. Přez solné jezero do Douz a pak pouštní etapa do Ksar Gilan. Tam jsem měl v plánu pokračovat na jih pouští, ale prej j to teď uzavřený a tak to seknem zpátky na sever do Mamaty, kda jsou podzemní berberský baráky. No a pak zřejmě po ryhlý silnici podél vody ho el Jem na antickej amfiteátr a zpět do tunisu. Cesta je natrackovaná po vedlejších až terénních cestách, nevím jak to tam vypadá, ale věřím že to nebude nuda. Takže by to mělo být tak napůl cestovatelsky a napůl jezdecky zaměřené.
Tunis je poměrně malá země, kde je všude blízko, docela dobře zmapovaná, nabízející pro středoevropana dostatečnou porci exotiky. Jasně že se chceme vyhnou turistickým destinacím - teda mimo vesnice ze Star Wars a antických památek. To si prostě nemůžeme nechat ujít, zase nejsme magori jejichž jediným cílem je zahrabat se do dun a udělat fotku.
Trasa se zatím rýsuje, ale cestopisů je na webu mraky a tak o inspiraci není nouze. Postupně vás u budu informovat jak se věci mají. HyneKTM
Praktické informace
Měna: Tuniský dinár (TD)
Časový posun: - 1 hodina od 29.3. do 25.10.
Doba letu z Prahy: 2,5 hod.
Cestovní doklady
Při turistických cestách organizovaných do Tuniska není od držitelů cestovních pasů ČR vyžadováno vstupní vízum. Doporučujeme, aby platnost Vašich cestovních pasů byla alespoň 3 měsíce po návratu z Tuniska. Držitelé cestovních pasů jiných států jsou povinni zajistit si potřebné doklady k cestě u příslušného velvyslanectví nebo konzulátu.
Zdraví - očkování
Při cestách do Tuniska není vyžadováno žádné očkování. O doporučených očkováních se informujte u svého praktického lékaře.
Měna
Měnovou jednotkou je tuniský dinár (TND), který se dělí na 1 000 milimů. 1 TND je cca 15–17 Kč. Tuniská měna není volně směnitelná a tuniské dináry se nesmějí dovážet ani vyvážet. Výměna devizových prostředků je možná v bankách, hotelech a směnárnách za jednotný kurz, bez poplatků. Tuniské dináry se nesmí z Tuniska vyvážet. Až 30 % směněných tuniských dinárů (max. 100 TND/1 osobu) můžete směnit zpět, a to v bankách umístěných v odletových halách letišť. K této směně potřebujete pas a doklad o směně předešlé. České koruny nelze v Tunisku směnit.
Cestování autem a na motorce
V Tunisku je vyžadován mezinárodní řidičský průkaz vydaný příslušnými českými úřady, a to i pro řízení motorky. Vzhledem k místnímu nebezpečnému provozu vám nedoporučujeme půjčovat si motorku, pronájem auta je vhodný pro zdatné řidiče.unisko disponuje hustou sítí čerpacích stanic. Ceny benzínu a nafty jsou do 1,2 TND za 1 l. Nejvyšší povolená rychlost pro osobní automobily je v obci 50 km/h, mimo obec 90km/h a na dálnici 110 km/h.
Jazyk
Oficiálními jazyky jsou arabština a francouzština. Ve všech turistických oblastech se domluvíte anglicky, německy, španělsky a italsky.
Důležité kontakty
Velvyslanectví České republiky v Tunisku
98, Rue de Palestine
BP 53 1002 Tunis – Belvedere
Tel: +216 71 781916, 71 780456
Fax: +216 71 793228
E-mail: tunis@embassy.mzv.cz
www.mzv.cz/tunis
Velvyslanectví Tuniska v České republice
Nad Kostelem 8/725
147 00 Praha 4-Braník
Tel: +420 244 460 652
Fax: +420 244 460 825
Regulace pohybu samostatných turistů v oblasti KsarGhilane od 1.ledna 2009
Vzhledem k reálnému nebezpečí teroristických útoků a únosů se vláda rozhodla pro regulaci pohybu turistů.
Zelená zóna: vyžadován průvodce a povolení, minimálně dvě auta, gps, satelitní telefon.
Červená zóna: pouze organizované skupiny, rallye, vyžadován průvodce a povolení, minimálně čtyři auta, gps, satelitní telefon.
Beba: Ověřoval jsem 24.12.2008 osobně informaci na Turistickém Syndikátě v Tataouine. Dali mi kopii papíru, kde se opravdu píše, že to vláda od 1.1.2009 zavede, ale ústně mi řekli, že datum neplatí. Nikdo tedy neví, kdy začne nařízení platit. Do červené zóny se vydává povolení jen s průvodcem. Zelená zóna, ale s vyjímkou oblasti ve vojenském prostoru, je zatím bez povolení i průvodce.
Lodní tansport do Tunisu:
http://www.ctn.com.tn/english/index.php#
Velvyslabectvi ČR Tunis
http://old.mzv.cz/wwwo/mzv/stat.asp?StaID=%7b4842FB7D-E177-4BDB-B5C9-5599AE076A87%7d
Formulář na víza
http://www.bebaweb.cz/bebaweb/download/viza/viza_tunis.pdf
Satelitní mapa cesty do Genovy, dvě verze jak to vyplivla navigace a Google maps:
Odsud sem by nás měl převézt trajekt:
Pár ukázek ze satelitu. Kartágo, cesta přes solné jezero (asi 80 km, nějak se nám ten asfalkt po cestě ztácí) a oáza Douz, kam se dá údajně dojet pouští přez duny a pisty (asi 100km)
Pár obrázků Tunisu jako inspirace a motivace. Autor Miliš Pinkava - BMW GS